Ko šahs var mums iemācīt par problēmu risināšanu.
- Artūrs Naudiņš
- Jan 17, 2020
- 2 min read

No 1973. līdz 1981. gadam pasaules šaha arēnā dominēja Anatolijs Karpovs un Viktors Korčnojs.
Abu šahistu spēles sitls bija visnotaļ atšķirīgs, Karpovs spēlēja ļoti pozicionāli, niansēti, lēnām un nemanot nožnaudzot pretinieka figūras laukumā. Savukārt Korčnojs bija vairāk ieinteresēts ievilkt pretinieku abpusēji sarežģītās pozīcijās un pārspēt ar savu prāta asumu un viltību. Zīmīgi abu meistaru skatījums uz to kā risināt sarežģītas situācijas treniņu apstākļos bija atšķirīga un par to arī ir šis raksts.
Nav nekāds noslēpums, ja esi savas profesijas virsotnē, tad ir nācies ieguldīt gūzmu laika, lai slīpētu savas prasmes. Šahā ļoti daudz laika tiek veltīts dažādu pozīciju analīzei un kāds būtu labākais risinājums. Jāņem vērā, ka tolaik nebija vēl pieejams dators, kas tev pasaka priekšā labāko risinājumu.
Tikai parādi pozīciju un Viktors Korčnojs liks lietā visu savu meistarību un meklēs labāko iespējamo risinājumu, neatkarīgi vai šī pozīcija ir labvēlīga vai nelabvēlīga. Ļoti racionāla un praktiska pieeja, no kuras mums arī dzīvē neizbēgt. Esam tur kur mēs esam, un ir jāmeklē risinājumi, izejot no pašreizējās situācijas.
Anatolija Karpova pieeja bija citādāka. Karpovs nebija ieinteresēts veltīt savas pūles un laiku, mēģinot atrast izeju no sliktas pozīcijas treniņu procesā. Viņaprāt, ir daudz vērtīgāk meklēt cēloni šai problēmai, atrast to brīdi, to gājienu, kas ir par pamatu šai sliktajai pozīcijai, un sākt analīzi no tā brīža. Nav nozīmes meklēt risinājumu situācijai, kuru negrasies piedzīvot.

Izlieto ūdeni nesasmelsi un ne visu ir iespējams izlabot, tāpēc ir jāizmanto Korčnoja pieeja un jāmeklē labākais iespējamais risinājums un jādzīvo tālāk. Tomēr tik daudz ko mēs ikdienā darām, mēs darām regulāri, tāpēc tā vietā, lai katru reizi meklētu jaunu pieeju kā risinātu bieži sastopamas problēmas sekas, vērtīgāk ir pievērst uzmanību kā un kāpēc tu nonāc līdz šai problēmai un meklēt veidu kā nepiedzīvot vai samazināt nevēlamos rezultātus.
Atceries, ka tu vari iegūt vairāk divos veidos - uzvarot biežāk vai zaudējot retāk. Pirmais noteikti izklausās aizraujošāk, bet otrais ir vieglāk.
Vērts pieminēt, ka abu šaha dūžu cīņā visus trīs mačus uzvarēja Karpovs, kurš bija pasaules čempions desmit gadus. Korčnojam tā arī nekad neizdevās kļūt par pasaules čempionu un vēsturē viņš ir iegājis kā iespējams visu laiku labākais šahists, kurš nav bijis pasaules čempions.
Comments