top of page
Search

Potenciāla dillema un tā derīguma termiņš

  • Writer: Artūrs Naudiņš
    Artūrs Naudiņš
  • Jan 31, 2020
  • 3 min read

Brīdis, kad esi izveidojis savu DNS ir brīdis, kad tavs potenciāls ir vislielākais un no tā brīža, ar katru sekundi, tas tikai samazinās. Ja būdams mātes vederā, nesaņem pietiekošu uzturu, sāc iepazīt alkohola, narkotiku, smēķēšanas negatīvo ietekmi, dzīvo augsta stresa apstākļos, "dzer" ūdeni no svina trubām utt., tas nodara kaitējumu, kas attiecīgi mazina tavu potenciālu.


Kad esi piedzimis, tu esi spējīgs izrunāt jebkādas iedomājas skaņas un attiecīgi bez akcenta apgūt jebkuru valodu, bet tai spējai arī ir derīguma termiņš. Lai gan esmu 5 gadus nostrādāju skandināvu uzņēmumos, ikdienā runājot norvēģiski - mana izruna nekad nebija tik plūstoša kā vietējam norvēģim, bet nemaz nešaubos, ka runātu bez akcenta, ja būtu uzaudzis ar norvēģu valodu kā mātes valodu.


Dzīve piedāvā apgūt tik neiedomājami daudz prasmes, bet visas vienlaicīgi apgūt nav iespējams un tiklīdz izdari izvēli par labu vienai, tas nozīmē, ka atsaki tik ļoti daudz kam citam. Piemēram, ja esmu izlēmis trenēties basketbolā, tad tas nozīmē, ka neveltīsi tik daudz laika slēpošanai, peldēšanai, futbolam vai kam citam, un tās ir tikai dažas alternatīvas no kā atsakies, ja runājam par sportu, bet ir taču tik daudz citas nodarbes ārpus sporta!


Katru reizi, kad mēs darām vienu lietu - mēs nedarām otru, un tas varētu likt domāt, ka labāk neko nedarīt, jo tad neizvēlēsies nepareizi. Psihologi ir novērojuši šo fenomenu un tautā to sauc par analysis - paralysis. Kad sākam apsvērt visas iespējas, riskus un ieguvumus, tad nonākt pie viena absolūti labākā risinājuma praktiski kļūst neiespējami un aizvien pievilcīgāka paliek iespēja atlikt lēmuma pieņemšanu, jo tas, kurš neko nedara - nekļūdās, pareizi?


Nepareizi. Ne velti ir teiciens, ka vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Arī mūsu spējas apgūt jaunas prasmes samazinās, mums paliekot vecākiem. Kā vari redzēt attēlā zemāk tava indukcija, telpiskā domāšana, uztveres ātrums un verbālā atmiņa savu spēju griestus sasniedz, kad esi 25 gadus vecs. Lēnām un nemanot tavas spējas zaudē savu jaudu un paliek aizvien grūtāk mācīties jaunas lietas.












Labās ziņas ir tās, ka dzīves laikā apgūtās prasmes palīdz šo spēju samazināšanos kompensēt. Jo vairāk esi iemācījies, jo mazāk tev ir jāizdomā lietas no jauna. Tu izmanto jau uzkrātās zināšanas, dzīves pieredzi, metodes un pieejas, kas palīdz veiksmīgi tikt galā ar ikdienas izaicinājumiem.

Tai pašā laikā potenciāls darot, materializējas jaunās, līdz tam brīdim nebijušās iespējās. Praktizējot jaunas prasmes, tu kļūsti labāks un kļūstot labāks, tu paver sev iespējas, kuras sākot apgūt prasmi nemaz nebija saskatāmas. Dillema ir tajā, ka, jo vairāk specializējies, jo vairāk sašaurini savu īstermiņa iespēju apvārsni, bet tai pašā laikā radi arvien lielāku vērtību savā speciālitātes sfērā.


Piemēram, esi nodomājis izkopt savas publiskās runas prasmes. Sākotnēji mērķis iespējams bija spēt bez stostīšanās uzturēt sarunu. Vēlāk jau spēt argumentēti izteikt savu veidokli sapulcē, pēc tam veiksmīgi novadīt prezentāciju par tirgus tendencēm saviem kolēģiem un nemaz nemanot jau esi sācis domāt par to, ka varētu uzstāties ar lekciju vai runu ārpus ierastās vides - plašākai auditorijai. Tiklīdz sāc sevi attīstīt tā aizvien jaunas iespējas sevi atklāj.


Lai kādas izvēles tu izdarīsi un lai ko tu izvēlētos darīt, tavs potenciāls tikai samazināsies un tam tā ir jābūt. Ne jau potenciāls ļauj tev uzlikt ēdienu uz galda un samaksāt rēķinus. Tavs realizētais potenciāls, tas reālais TU ir tas, kas to dara. Tava realizētā potenciāla augļi ir tie, kam ir nozīme.


Tāpēc aicinu ikvienu uzdrošināties un darīt. Jo jaunāks esi, jo vieglāk tev būs mācīties un atceries - KA VISJAUNĀKAIS TU ESI TIEŠI TAGAD! Labāks brīdis un iespēja nepienāks. Krāj pieredzi, regulāri izkāp no komforta zonas un aktivizē savu potencialu!

 
 
 

Kommentare


Saņem jaunumus savā epastā

Paldies!

bottom of page